Můj boj s akné

25. září 2013 v 19:17 | KittQa |  Moje rady a tipy
Ahoj,
tak dneska vám chci něco napsat o docela všedním problému hlavně v pubertě, ale bohužel tím trpí lidé i ve vyším věku. V tomhle článku bych vám chtěla alespoň maličko říct, jak o pleť pečovat, čeho se vyhnout a co mi nejvíc pomohlo. Tak snad se vám to bude hodit. :)
Akné já jsem začala mít asi v šesté třídě a nějak zvlášť jsem to nevnímala. Nevadilo mi to. Pak jsem začala ale dělat jednu věc, za kterou bych si asi i nafackovala- začala jsem používat hutné make-upy, abych to zakryla. Nejenže jsem vypadala jako maska, ale akné mi to jen a jen zhoršovalo. Takže prosím, holky, když máte akné, nesnažte se si na obličej napatlat tuny make-upu, jen si ublížíte!
Make-up si dávám doteď, ale už rozhodně nepoužíám nic hutného. Spíš lehké BB nebo jen lehký make-up, třeba od Rimmelu Match Perfection nebo korektor. Pořád je lepčí lokální zamaskování, než si ucpat póry na celém obličeji.
Asi v sedmý třídě jsem začal používat řady od Avonu a ikdyž to mám pořád doma a sem tam to ještě použiju, jsou to pro tu pleť celkem driáky. Třeba peeling (na blogu je na něj i recenze) docela dost vysušuje a i dráždí a to rozhoně není moc dobrý. Pak jsem ještě vyzkoušela tamponky s kyselinou salicylovou a zase, jen to štípe, možná maličko vyčistí, ale žádnej zázrak se nekonal. Postupem času mi tyhle přípravky pleť jen a jen zhoršovaly. Vyzkoušela jsem toho hodně. Ale spíš to byla jen kosmetika, nic z lékárny.
Až teď jsem začala svou pleť řešit nějak víc a jsem naprosto spokojená. Akné prakticky nemám! Takže tyhle přípravky rozhodně špatné nejsou. :)
Jenže já mám ještě jeden docela velký problém. Mám jednu vzácnou nemoc, která souvisí i s kůží, takže mi kožní doktorka nemohla naordinovat jen tak něco, jako zdravému člověku.
Vyzkoušela jsem dvě kožní a nejvíc mi vyhovuje paní doktorka Polášková, protože zná moje diagnózu, takže je to mnohem lepší. :)
Takže, teď už vážně k těm lékům. :)
Dostala jsem jako první Zynerit a Eclaran. Zynerit je vlastně tekuté antibiotikum, které léčí zvenčí. Zezačátku nemůžu říct, že by mi to nějak extrémně vyhovovalo, to teda vůbec. Ze začátku to docela i fungovalo, ale postupem času už moc ne. On je Zynerit v tomhle docela prevít. Dokáže vám akné krásně vyléčit, jenže má takové složení, že to bohužel není moc trvalé a pleť si na to vytvoří postupem času protilátky a vlastně se tomu léku samo brání.
Já jsem měla dvě fáze, a to že 14 dní budu používat ráno a večer Zynerit.
Pak ale nastoupila druhá fáze, s Eclaranem. Řeknu hned úvodem, že to boj byl. Ze začátku to bylo fakt šílený. Obličej jsem měla rudý a podrážděný, šíleně vysušený a kůže se mi pnula. No děs. Ale tak snažila jsem se to dodržet, alespoň maličko. Jelikož jsem měla akné vážně po celém obličeji, nemohla jsem Eclaran aplikovat jen lokálně, používala jsem ho chtě nechtě jako krém. Trápila jsem se s tím docela dlouho.
Pak jsem se ale poradila s paní doktorkou a ta mi řekla, že jestli mi to nevyhovuje, nemá cenu se tím týrat. Takže jsem Eclaran vysadila a vrátila se do první fáze se Zyneritem. Pleť se mi ale zčala zase zhoršovat. Když mám být upřímná, Zynerit je naprosto na nic, jestli ho používáte nějak dlouhodobě. Nechci být nějak zlá, ale bohužel je to tak. Pomůže to, ale dočasně.
Já jsem samozřejmě nepoužívala jen tohle, během těhle dvou cyklů jsem ještě používala Acnevac, to teda není na lékařský předpis, ale je na to docela velký doplatek, kolem 300,- Kč. To je teda 30-ti denní kúra, ale zase. Nečekejte výsledky hned. Používá se to 10 dní, pak 20 dní pauza a to se opakuje. Výsledky čekejte rozhodně tak až v tom druhém desetidenní. Není to chvilková záležitost.
Zpět k těm "mastičkám". Když jsem používala jen Zynerit, pleť jsem měla snad ještě horší než předtím, takže jsem si řekla a dost. Jsou prázdniny, pleť dokonalou teď nepotřebuju. Tak jsem se k Eclaranu vrátila. A.. perfektní! Asi to vážně závisí s tím na to tu pleť naučit. A HLAVNĚ!!! Eclaran strašně vysušuje, ale to je jeho účel. Je to drastické antibiotikum, takže nečekejte něco, co ani nepoznáte, to ani náhodou. Musíte strašně hydratovat. Použít Eclaran, počkat tak půl hodiny a obličej si natřít velkou vrstvou hydratačního krému, skvělý je klasický krém od Nivey. Zynerit jsem vysadila a vracet se k němu nehodlám. Nevím, třeba někomu účinkuje, ale já jsem na něj asi už imunní. :D
Ale aby toho nebylo málo, dostala jsem antibiotika Doxybene. To je tak nepředstavitelnej driák, že jsem ymslela že to nevydržim. Bylo mi po tom vážně ze začátku strašně zle. Protože to funguje na principu toho, že to vyžírá bakterie ve střevech, ale tím to požírá i jiné látky a živiny, takže to není nic zdravýho ani dobrýho. Ale dejte tomu tak týden a bude vám fajn. Není to nic tak šílenýho, ale ze začátku se připravte, že to med není. Ale výsledek stojí za to. :) Za svojí skoro zdravou pleť vděčím rozhodně Doxybene a Eclaranu. Zynerit nechci ani vidět, to mi teda věřte. :D
Já doufám, že pokud akné máte, že ho co nejdříve vyléčíte. Ikdyž to není zdraví závadná a v pubertě naprosto bežná věc, z estetické stránky to moc dobře nevypadá..
Jestli jste se ještě kožní nenavštívili, (holky i kluci, to j asi úplně jedno) tak tam určitě dojděte. Je to pro vaše zdraví. Ne u všech lidí akné zmizí, někdo s tím bojuje hodně dlouho a to třeba jen proto, že se bál k lékařce jít.
Co se týče péče o pleť, když jí máte mastnou, rozhodně se nevyplatí vysušovat a vysušovat, naopak, hydratujte, co to dá, protože pleť se mastí jen a jen proto, že je vysušená a tělo tam posílá maz jako takovou záchrannou jednotku. Peelingy proto zrovna dvakrát vhodné nejsou. Taky není moc super nápad používat vazelíny, ikdyž mají vysokou hydratační schopnost. Šíleně ucpávají póry. Lepší je lehký hydratační krém (ne pro podrážděnou pleť.. obsahují většinou kyseliny, které na pleť spíš útočí, než aby se o ní staraly!).

Snad se vám tyhle rady hodit budou. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama